Fundacja Projektowania Zmiany Edukacyjnej WYOBRAŹNIEJ powstała w lutym 2020 r. z inicjatywy Katarzyny Banaszak oraz Grażyny Barabasz, będącymi jednocześnie fundatorkami organizacji. Działalność fundacji została zapoczątkowana przez wykładowców i wykładowczynie, doktorantów i doktorantki, studentów i studentki – społeczność Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, skupioną w szczególności wokół Zakładu Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych oraz wokół Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej.
Celem głównym WYOBRAŹNIEJ jest promowanie projektowania edukacyjnego oraz wdrażania potrzebnych zmian edukacyjnych w środowisku lokalnym, regionalnym i globalnym ze szczególnym uwzględnieniem:
– projektowania i budowy infrastruktury edukacyjnej, w tym budynków i przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem warunków geograficznych i kulturowych, dla których dany projekt jest realizowany;
– projektowania oraz tworzenia pomocy dydaktycznych: podręczników, zabawek, gier, instrumentów, zestawów i instalacji edukacyjnych dostosowanych do potrzeb (odbiorców projektu);
– tworzenia i realizacji programów, głównie o charakterze edukacyjnym, opiekuńczym i wychowawczym, mających na celu kształtowanie kompetencji potrzebnych do życia we współczesnym świecie, m.in. programów rozwijających przedsiębiorczość, programów mających na celu wspomaganie rozwoju osób, rodzin, wspólnot i społeczności lokalnych, programów mających na celu budowanie kultury relacji, dialogu i współpracy w życiu społecznym;
– inicjowania oraz propagowania nowatorskich rozwiązań (projektów, programów, rzeczy) i implementowanie ich na obszarach zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym.
FUNDATORKI
Katarzyna Banaszak
katarzyna@wyobrazniej.com
W 2013 r. założyła Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej przy Zakładzie Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Zainicjowała oraz współorganizowała wiele wydarzeń oraz projektów w środowisku akademickim m. in. Studencka Akademia Mentoringu oraz Program Mentorski Transfer Kompetencji (pracując jako doradczyni zawodowa w Biurze Karier UAM), Tydzień Międzykulturowy, projekt „Studenci UAM bez Granic”, Strefa Projektów Edukacyjnych i Społecznych, Targi Wyjazdów i Programów Zagranicznych, Międzykulturowa Kawiarenka z Pasją oraz Festiwal Podróżniczy Bez Granic. Pracuje w szkole jako doradczyni zawodowa. Jest przekonana, iż to, jaki powinien być dzisiejszy pedagog, nauczyciel bardzo dobrze ukazuje cytat Jima Hensona: „Dzieci nie pamiętają, czego próbujesz je nauczyć. Pamiętają, jaki jesteś.
Grażyna Barabasz
grazyna@wyobrazniej.com
Doktor, adiunkt w Zakładzie Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, nauczyciel z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć szkoleniowych. Zainteresowania naukowe: nowe media i ich konteksty kulturowe, strategie uczenia się i nauczania, kompetencje współczesnego nauczyciela. Badaczka edukacyjnych obszarów środowiska cyfrowego oraz kulturowych i biograficznych uwarunkowań uczenia się. Jako wolontariuszka – ekspertka współtworzyła Centrum Aktywizujących Metod Uczenia się – Nauczania w Biharamulo (Tanzania). Współautorka Strategii Kształcenia Wyprzedzającego, opracowanej w zespole prof. dra hab. S. Dylaka, autorka monografii: Nauczanie i uczenie się w sieci.
PREZESKA
Marta Wawrzyniak
marta@wyobrazniej.com
Z zawodu pedagożka specjalna oraz terapeutka, z pasji edukatorka oraz wolontariuszka. Przez 5 lat była związana z Kołem Naukowym Edukacji Międzykulturowej na Wydziale Edukacyjnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przez 3 lata jako prezeska oraz koordynatorka projektu studenckie Studenci UAM bez Granic. Przez ostatnie lata współpracowała z organizacjami takimi, jak: CIM Horyzonty, Amnesty International czy Centrum Badań Migracyjnych. Obecnie koordynatorka projektów i wolontariatu w Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru oraz organizatorka działań integracji społecznej w Migrant Info Point. Finalistka plebiscytu Forbes 25under25 w kategorii wspieranie różnorodności.
CZŁONKINI ZARZĄDU
Elżbieta Sanou
elzbieta@wyobrazniej.com
Z wykształcenia nauczycielka i kulturoznawczyni, z zamiłowania antropolożka i edukatorka międzykulturowa. Obecnie doktorantka w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM. Badania etnograficzne prowadzi w Senegalu. Doświadczenie w edukacji międzykulturowej zdobywała współpracując z Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury Zamek (w ramach programu „Staże w instytucjach kultury” Narodowego Centrum Kultury), a także z poznańską edycji filmów afrykańskich Afrykamera. Od 2018 r. działa i współpracuje z Kołem Naukowym Edukacji Międzykulturowej. W roku szkolnym 2017/2018 prowadziła autorskie warsztaty z zakresu edukacji międzykulturowej w SP 4 w Luboniu dla dzieci klas 0-3 pt. „Afryka – na nowo odkryta (www.facebook.com/edukacjamiedzykulturowa). Doświadczenie międzykulturowe zdobywała przebywając wielokrotnie w Senegalu, a także Guinea Bissau i Mozambiku.